„Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości”

Ogólnopolski sukces uczniów I LO w Kartuzach

Drugoklasiści z I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach zajęli pierwsze miejsce w dziewiątej edycji konkursu „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości”, którego finał odbył się 10 listopada w Kościelisku. Szkołę reprezentowali Justyna Jelińska, Anna Walińska i Dawid Lewna pod opieką pani Ewy Marszałkowskiej.

Tematyka konkursu skupiona była wokół postaci Józefa Piłsudskiego oraz jego brata Bronisława – etnografa, ale także uczestnika walki o niepodległość. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą ogólną z okresu przełomu XIX i XX wieku i do perfekcji opanowanymi informacjami biograficznymi.
- Miesiąc temu okazaliśmy się najlepsi na etapie powiatowym, więc teraz musieliśmy zmierzyć się z reprezentacjami z innych regionów Polski – tłumaczy Justyna Jelińska, uczennica I LO w Kartuzach. I dodaje: - Konkurencja była naprawdę groźna, ale wygraliśmy.

Przedstawiciele powiatu kartuskiego zaprezentowali się na Podhalu w strojach kaszubskich. - Uczniowie ubrani byli w regionalne stroje zarówno podczas konkursu, jak i w czasie obchodów Święta Niepodległości. Wśród górali oraz gości z innych stron Polski wzbudziło to podziw i olbrzymie zainteresowanie – relacjonuje Ewa Marszałkowska, nauczycielka historii.

Organizatorami konkursu były podhalańskie władze samorządowe, które wg uczestników spisały się wzorcowo.