Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

I LO na Klasztornej z rewizytą

w Europaschule Gymnasium w Schwarzenbek pod Hamburgiem


             Dziś 
przypada Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. To święto ma na celu podkreślenie, jak ważne jest uczenie się języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy. Takie też zadanie przyświecało koordynatorom projektu  „Günter Grass/Miasta hanzeatyckie”: Emilii Leszkowskiej z I LO w Kartuzach i Janowi Heinrichs-Hasse  z Gymnasium Schwarzenbek. Po kwietniowym pobycie grupy 18 uczniów z Niemiec, tym razem z rewizytą do landu Schleswig-Holschtein, udała się grupa chłopców i dziewcząt z kartuskiej Klasztornej. Młodzież miała nie tylko okazję uczestniczyć w zajęciach w tamtejszej szkole, ale przede wszystkich brać udział w różnorodnych projektach i wyjazdach, wzbogacających ich wiedzę o nobliście pochodzącym z Kaszub – Günterze Grassie oraz dawnych miastach średniowiecznej ligi hanzeatyckiej, do której należał zarówno Gdańsk, jak i odwiedzane przez uczestników wycieczki – Hamburg, Brema i Lubeka.

Wymiana młodzieży możliwa była dzięki wsparciu finansowemu z projektów Starostwa Powiatowego w Kartuzach oraz z Polsko-Niemieckej Współpracy Młodzieży, organizacji, która od 26 lat wspiera inicjatywy na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. Z założenia są to spotkania rodzin i społeczności szkolnych, które prowadzić mają do lepszego zrozumienia i przełamywania stereotypów. W przypadku tegorocznych uczestników wymiany udało się to znakomicie. Młodzież zaprzyjaźniła się z sobą do tego stopnia, że już podczas minionych wakacji letnich, postanowili się odwiedzić, a w niedzielę na lotnisku w Hamburgu, żegnali się ze sobą często ze łzami w oczach.

Tygodniowy pobyt u rodzin niemieckich stał się również jedną wielką życiową lekcją języków obcych. Uczestnicy komunikowali się głównie w języku angielskim i niemieckim, ale także nauczyli swoich partnerów kilku podstawowych zwrotów w języku polskim. Wszyscy mamy nadzieję że współpraca między obiema szkołami, będzie owocować kolejnymi niezapomnianymi spotkaniami polsko-niemieckimi.

Oto kilka wrażeń polskich uczestników:

1)Wymiana polsko-niemiecka była bardzo fajna. Razem spędzaliśmy świetne i niezapomniane chwile. Każdy dzień był wyjątkowy, a najbardziej udana była sobota, spędzona wraz z rodziną w parku rozrywki. <Angelika>

2) Udział w wymianie polsko-niemieckiej był jedną z lepszych decyzji, jaką podjęłam. Pogłębienie umiejętności językowych to nie jedyne korzyści, które przyniosły mi wspólnie spędzone tydzień w Polsce i tydzień w Niemczech. Przede wszystkim miałam okazję, żeby zawrzeć wiele wartościowych znajomości. Dlatego też najtrudniej było mi się pożegnać, chociaż jestem pewna, że za jakiś czas znowu się zobaczymy. W czasie naszego ostatniego wspólnego śniadania, tata mojej partnerki z wymiany, zapytał, co najbardziej mi się podobało. Decyzja nie była łatwa, ale postawiłam na Muzeum Czekolady (Choco-Universum) w Berlinie. Tam najzwyczajniej w świecie cieszyłam się chwilą i chłonęłam magię tego miejsca. <Agnieszka>

3) Ta wymiana dała możliwość poznania różnic kulturowych, ale także wspólnych cech, które nas łączą. Największe wartości tej wymiany to wspomnienia, które pozostaną nam na długie lata. < Alicja>

4)Moim zdaniem wymiana dała nam możliwość do polepszenia naszych umiejętności językowych i pozwoliła usprawnić komunikatywność tzw. „przełamanie bariery językowej” <Ola>

5) Najbardziej podobało mi się zwiedzanie Europejskiego Muzeum Hanzy w Lubece. Ta wymiana zachęca mnie do dalszej nauki języków obcych. Cieszę się, że mogłam wziąć w niej udział. <Aleksandra>

6) Poznałam super ludzi i bardzo dużo zwiedzaliśmy. Najbardziej podobał mi się MiniWunderLand w Hamburgu. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w takim przedsięwzięciu. <Kasi>

7) Wymiana polsko-niemiecka dała mi możliwość poprawienia swojej znajomości języka niemieckiego oraz poznania kultury zwyczajów naszych sąsiadów. Dzięki licznym wyjazdom poznałem wiele nowych miast. Najważniejszą rzeczą było dla mnie jednak nawiązanie znajomości z wieloma niemieckimi rówieśnikami. Mam nadzieję, że znajomości te będą kultywowane w przyszłości. <Patryk>

8) Wymiana to nie tylko możliwość odkrywania innej kultury, podszlifowania języka, ale także poznania niesamowitych osób i nawiązania relacji na całe życie. Bardzo się cieszę, że mogłam brać udział w tym przedsięwzięciu. <Julka>