Fonoholizm

Dnia 14 grudnia 2017 r.  w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi  im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach podsumowany został projekt
pt. „Już czas na cyfrowy detoks”, dofinansowany  przez Powiat Kartuski a zrealizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Klasztorna”. Projekt obejmował problem Fonoholizmu. Jest to jedno z uzależnień behawioralnych, czyli nałogowe powtarzanie czynności bez udziału środków psychoaktywnych. Zachowania te stają się zagrożeniem i mogą przejść w uzależnienia wówczas, gdy traci się kontrolę nad daną czynnością i odczuwa przymus jej wykonywania. W wyniku realizacji projektu zostały przeprowadzone debaty młodzieżowe w  szkołach ponadgimnazjalnych powiatu kartuskiego. Zorganizowano spotkanie informacyjne dla rodziców i pedagogów szkolnych prowadzone przez psychologa Uniwersytetu Gdańskiego dr Marcina Szulca. Uczestnicy w ramach projektu obejrzeli  spektakl w Teatrze Wybrzeże. Poznali w ten sposób właściwe postawy i wzorce. Obserwowali grę aktorów, ich swobodę w poruszaniu się na scenie, sposoby ukazania emocji  oraz  ich wyrażania. Był to dobry wstęp do pracy nad własną sztuką teatralną pt. „Cyfrowy detoks”, w którą zaangażowała się 15 osobowa  grupa młodzieży z I LO pod kierunkiem p. Beaty  Grzenkowicz.

Uczniowie sami napisali scenariusz, opracowali dialogi, przygotowali scenografię, kostiumy i rekwizyty. Efekty swojej pracy młodzież  przedstawiła społeczności szkolnej. Taki sposób zilustrowania problemu miał skłonić widzów do refleksji nad sobą, nad istotnym zjawiskiem społecznym, a tym samym spełnić funkcję profilaktyczną i edukacyjną przeciwdziałającą uzależnieniom.

Koordynatorzy projektu Bożena Jażdżewska i Ewa Bystron