Uczniowie,, Klasztornej’’ w Terni

 

W dniach od 9 do 15 września 2018 roku piętnastu uczniów I liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. H Derdowskiego w Kartuzach uczestniczyło w zajęciach Szkoły Letniej w Terni( Włochy) Summer School on Mediterranean Diet w Terni, zorganizowanej dla młodzieży włoskiej, polskiej oraz japońskiej.  Wyjazd do Włoch był efektem trwającej od listopada 2017 roku ścisłej współpracy szkoły z Pomorskim Collegem Medycznym. Podczas pobytu uczniowie z "Klasztornej" uczestniczyli w wykładach prowadzonych w języku angielskim przez doktorantów i profesorów z różnych stron świata. Głównym tematem zajęć była dieta śródziemnomorska, choroby wynikające ze złego sposobu odżywiania się oraz ich profilaktyka. Wyjazd pozwolił naszym uczniom poszerzyć wiedzę z biologii i chemii oraz przetestować znajomość języka angielskiego w praktyce. Oprócz wykładów mieli możliwość zwiedzania Terni oraz jej okolic m. in. Wodospadów Marmore, czy Carsulae - ruin starożytnego Forum Romanum oraz Rzymu Dla uczestników przygotowano dodatkowe atrakcje pilates, ćwiczenia na siłowni oraz włoską kolację z jazzem. Ta naukowa podróż mimo znacznej odległości wprawiła wszystkich w ogromną radość.  Ciężko było rozstać się ze słonecznymi Włochami i powrócić do kraju.