Klasztorna dla Niepodległej

 

Klasztorna dla Niepodległej

Klasztorna dla Niepodległej - komplet trzech płyt CD o takim tytule nagraliśmy w Liceum na Klasztornej w Kartuzach, aby uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły nagrali swoje czytania ponad 40 polskich, pochodzących z epok od renesansu do współczesności, utworów literackich i publicystycznych bądź ich fragmentów. Do nagrania pozyskaliśmy wybitną aktorkę, absolwentkę naszej szkoły Danutę Stenkę, która brawurowo przeczytała dla nas Scenę VIII. Pan Senator z III cz. Dziadów oraz liryk w języku kaszubskim. Lektoraty uczniów i nauczycieli nagrywał w studiu zaaranżowanym w szkolnej bibliotece Mirosław Lange. Lektorat Danuty Stenki w obecności m.in. Janusza Petty jako konsultanta języka francuskiego nagrywał w studiu Centrum Kultury w Kartuzach Mieczysław Kilarski. Wydaniu płyt towarzyszyły trzy żywe Biesiady Lektorskie, dwie dla uczniów naszej szkoły i jedna dla mieszkańców Kartuz.

Komplety płytek mają trafić w pierwszej kolejności jako pomoc dydaktyczna do nauczycieli polonistów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu kartuskiego. Prosimy więc, aby zespoły polonistyczne oddelegowały spośród siebie po jednym poloniście, który odbierze z sekretariatu Liceum na Klasztornej za pokwitowaniem komplety płyt dla szkolnego zespołu polonistów. Godziny pracy sekretariatu: poniedziałek- piątek godz. 7,30- 15,30. Telefon: 58/681-04-34.

W nagraniu udział wzięli uczniowie: Marcelina Adamczyk (Noce i dnie), Patryk Brylowski ( Jô bëm leno chcôł), Adam Dradrach (Kaszëbskô), Rafał Głodowski i Maciej Wiśniewski (Pieśń XIV Kochanowskiego), Ariel Grala (m.in. Bajki Krasickiego i Potop), Piotr Grzywacz (m.in. Ferdydurke), Alicja Heron (Potop), Daniel Kitowski (Krety Niemcewicza, Żale Sarmaty Karpińskiego), Sebastian Malotka - Trzebiatowski (m.in. Księgi Narodu polskiego...), Maciej Ropela (Świat zepsuty), Korneliusz Wolski (komentarze).

Nauczyciele: Martyna Jaskulska (Noce i dnie, Kwiaty polskie), Sabina Kobiela (Bajki Krasickiego), Mirosław Lange (Kazanie I Skargi), Maria Mejer - Kobiela (Elegia miasteczek żydowskich), Agnieszka Niklas (Przedwiośnie), Barbara Pisarek ( m.in. Lalka i Wesele), Maciej Skierka (m.in. O poprawie Rzeczypospolitej i Pan Tadeusz), Grażyna Żakowska (Zgoda Kochanowskiego)

Gościnnie: Danuta Stenka (III cz. Dziadów Mickiewicza).

Nagrania spuentowano fragmentami muzyki ze stosownych epok. Zapraszamy polonistów po wyjątkowy prezent z okazji narodowego święta!                                                                                                                                                                      Koordynator projektu Barbara Pisarek

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach

Zespół Szkół Technicznych w Kartuzach