MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY „BALITC SEA FORUM” ERASMUS+ ZAKOŃCZONE SUKCESEM

 

MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY „BALITC SEA FORUM” ERASMUS+ ZAKOŃCZONE SUKCESEM

5-10.11.2018

Uczniowie z Klasztornej po raz kolejny wzięli udział w „Baltic Sea Forum”, projekcie skupiającym młodych ludzi wokół istotnych i aktualnych tematów; uczniów i nauczycieli z pięciu krajów nadbałtyckich: Niemiec, Estonii, Łotwy, Szwecji i Polski. Ze świadomością odpowiedzialności za własną przyszłość i w trosce o wspólną przyszłość Europy, czterdzieści osób spotkało się w Kiełpinie, aby rozmawiać o współczesnych problemach środowiska oraz aktualnym zjawisku migracji ludzi na świecie. Spędzili tam tydzień. Był to czas wytężonej pracy i dyskusji do późnych godzin. Uczniowie podzieleni na międzynarodowe zespoły pracowali nad filmem, dramą i debatą, prezentując tematy według własnego rozumienia tych zagadnień. Ubiegłorocznymi tematami była wolność ekspresji i równość. Czas pracy był też urozmaicany przez spotkania i wyjazdy, służące jako inspiracja do pracy oraz lekcja krajoznawcza. Młodzież spotkała się z imigrantem z Mozambiku, który dzielił się swoimi doświadczeniami, aktorem podróżnikiem; wyjechaliśmy na farmę ekologiczną permakultury, zwiedzaliśmy Gdańsk. Nasi uczniowie pełnili rolę gospodarzy i sprawowali swoje obowiązki wzorowo :) Oryginalnymi pomysłami, np. zorganizowaniem pożegnalnego występu fireshow, zapisali się w historii projektu wielkimi literami. Całe przedsięwzięcie to mnóstwo pracy, ale też przyjemności i satysfakcji z nowych doświadczeń, nowych przyjaźni, osiągniętego celu. No, i solidna lekcja, i spora dawka języka angielskiego ;) Wszyscy zdali tę lekcję :) Mamy nadzieję, że nasi goście spędzili konstruktywnie budujący czas - budujący więzi i porozumienie, budujący przyszłość.

Polski zespół: Joanna Cyman, Oliwia Klebba, Krzysztof Kotłowski, Dominik Ropela, Martyna Migawa i Julia Porębska.

Opiekunowie: Sabina Kobiela i Beata Węzeł