Polsko-niemiecka wymiana młodzieży „Miejsca pamięci” w Schwarzenbek pod Hamburgiem

ZAKOŃCZENIE I POSUMOWANIE

łączonego projektu

Polsko-niemieckiej wymiany młodzieży „Miejsca pamięci” w Schwarzenbek pod Hamburgiem

oraz p

„Kulturalna młodzież – czy starsza czy licealna młodzież zawsze kulturalna

Kwiecień-październik 2019r.

 

Kilkuletnia współpraca I LO z partnerską szkołą Europaschule Gymnasium Schwarzenbek pod Hamburgiem oraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku zaoowocowała stworzeniem projektu „Kulturalna młodzież – czy starsza czy licealna, młodzież zawsze kulturalna”, który trwał od kwietnia do października i właśnie dobiega końca. Projekt był zintegrowanym działaniem na rzecz zarówno społeczności szkolnej I LO, jak i spotykających się w murach tej placówki słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W swym założeniu był on szeroko pojętą wymianą doświadczeń młodzieży – tej nastoletniej i tej trochę starszej, a także wielokulturową i wielopokoleniową wymianą polsko-niemiecką. Miał także na celu umożliwienie uczestnikom projektu wzięcia udziału w różnych przedsięwzięciach kulturalnych. Jego beneficjenci wzięli udział między innymi w seansie filmowy w Klubie studenckim Żak w Gdańsku, gdzie mogli obejrzeć nagrodzony w tym roku Złotą Palmą w Cannes koreański komediodramat „Paraside” oraz uczestniczyć w prapremierze „Karmanioli – CZYLI OD SASA DO LASA”, wystawianej na deskach Teatru Wybrzeże.

 

Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019
Wymiana_niem_20...
Wymiana_niem_2019 Wymiana_niem_2019

Była to prawdziwa uczta dla ducha. Uczestnicy projektu mieli niebywałą okazję obcować z różnymi formami kultury, takimi jak teatr, opera, wystawy malarskie czy film. Niezwykle ciekawe dla odbiorcy, zarówno starszego, jak i młodszego były spotkania poprzedzające udział w spektaklach – z ludźmi pracującymi podczas ich realizacji, takimi jak montażyści, technicy, muzycy, inspicjenci, czy aktorzy. Bardzo ważnym aspektem było również poruszenie, podczas warsztatów poprowadzonych przez Fundację Legalna Kultura, tematu legalnego korzystania z dostępnych w Internecie dóbr kultury,

            Jednym z punktów projektu był również pobytu w rodzinach z partnerskiej szkoły Europaschule Gymnasium Schwarzenbek pod Hamburgiem. 20 uczniów klas drugich zwiedziło Bundestag i spotkało się z posłanką Niną Scheer, wraz ze swoimi niemieckimi partnerami brało udział w wykładach dotyczących miejsc pamięci o zbrodniach z okresu narodowego socjalizmu w Niemczech, zwiedzając Neuengamme i Bergen-Belsen oraz podziwiała najważniejsze zabytki Hamburga i okolic. Tydzień spędzony w rodzinach swoich rówieśników z Niemiec zaowocował również zwiększeniem kompetencji językowych, a także lepszym zrozumieniem naszej wspólnej polsko-niemieckiej historii. Podczas wielu integracyjnych zajęć grupowych, takich jak chociażby jazda drezyną, 6-osobowym rowerem, czy łodzią wokół wyspy katedralnej w Ratzeburgu, młodzież mogła się lepiej poznać i zaprzyjaźnić. Już w kwietniu 2020 roku czeka ich ponowne spotkanie, tym razem u nas w Kartuzach.

Projekt Kulturalna młodzież umożliwił nie tylko obcowanie z różnymi formami kultury, zwiedzenie teatru, czy opery od kulis, ale także dał szansę zarówno starszym, jak i młodszym, a także partnerom z Polski i Niemiec, na porównanie swoich doświadczeń i ubogacenie w ten sposób swojego postrzegania świata. Projekt ten to kolejne przedsięwzięcie I Liceum Ogólnokształcące w Kartuzach, które za cel obiera sobie integrację, aktywizację i rozwoju nie tylko bezpośrednich uczestników projektu, ale także, poprzez otwarte spotkania i wykłady, staje się miejscem promującym zainteresowanie młodzieży kulturą, aktywność społeczną osób starszych, a także podnoszącym świadomość i wrażliwość społeczną w środowisku lokalnym.

Projekt jest rozszerzeniem i kontynuacją poprzednich, organizowanych przez I LO, projektów związanych z wymianą polsko-niemiecką oraz aktywizacją osób starszych, współfinansowanych przez Zarząd Powiatu Kartuskiego oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Emilia Leszkowska

(koordynator projektu, nauczyciel języków obcych)