„ Poznaj Polskę” UCZNIOWIE klasy IVD WYCIECZKA Kartuzy -WROCŁAW - Świdnica

polskilad

UCZNIOWIE klasy IVD WYCIECZKA
Kartuzy -WROCŁAW - Świdnica

We wrześniu 2023 r. uczniowie klasy IVD wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce
Kartuzy -Wrocław – Świdnica. w ramach realizacji projektu „ Poznaj Polskę”. Udział w programie pozwolił młodzieży zetknąć się z elementami : kultury, historii i religii naszego kraju. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach za sprawą wystawy stacjonarnej oczarowało młodych ludzi bogatą historią oraz prezentacją dziedzictwa kulturowego Kaszub. W tym miejscu młodzież poznała zagadnienia związane z literaturą, kulturą materialną, językiem, a także dziejami i tradycjami regionalnymi Kaszub. Zachwyciły nas również zbiory Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu reprezentujące wszystkie dziedziny sztuki od średniowiecznej śląskiej rzeźby, malarstwa, poprzez rzeźbę nowożytną, rysunek, grafikę i bardzo bogate zbiory rzemiosła minionych epok. Ogromne wrażenie na młodzieży zrobił Wrocław, historyczna stolica Śląska, jedno z najstarszych miast Polski. W historycznym centrum Wrocławia zwiedziliśmy Bazylikę św. Elżbiety – gotycki kościół z charakterystyczną monumentalną wieżą. Dzięki projektowi młodzież spacerowała po Ogrodzie Botanicznym, który jest oazą piękna i spokoju w sercu Wrocławia, „żywym muzeum”, a zarazem ośrodkiem naukowym i dydaktycznym. Kolejną Instytucją naukowo-badawczą, jaką uczniowie klasy biologiczno-chemicznej mogli zwiedzić, jest Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Podziwiali największą ekspozycję przyrodniczą w Polsce: „świat zwierząt i roślin”, imponujący szkielet płetwala błękitnego. Zadowolenie uczniów z wyjazdu jest dowodem na to, że inicjatywa jest niezwykle cenna i godna kontynuacji.

1c
1d