Tydzień otwarty I LO dla gimnazjalistów 2018

 

Przełom lutego i marca to dla gimnazjalistów czas poważnych decyzji. Szkoły ponadgimnazjalne kuszą kandydatów swoją ofertą, wśród nich m.in. I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. H. Derdowskiego w Kartuzach, czyli nasza popularna „Klasztorna”.

Przez ostatnie dni na „Klasztorną” przyjeżdżali uczniowie gimnazjów (czy też po reformie: szkół podstawowych) z terenu powiatu kartuskiego. Podczas wizyt w kartuskiej placówce, poznawali naszą ofertę edukacyjną, poznali nauczycieli i specyfikę życia szkoły. Gimnazjaliści mogli posłuchać od samych uczniów „Klasztornej”, jak wygląda życie w szkole i jak przebiega proces edukacji, oprowadzeni zostali po salach lekcyjnych. Tam nauczyciele przygotowali dla poszczególnych grup atrakcyjne zajęcia i ze swojej perspektywy opowiedzieli o szkole.

Codziennie wszystko rozpoczynało się w auli muzycznym powitaniem przez zespół SomGorsi, następnie pan wicedyrektor, Witold Wojewódka, przedstawiał gimnazjalistom i ich opiekunom nową ofertę edukacyjną. Potem pałeczkę przejmował samorząd szkolny. Jego przedstawiciele opowiadali m.in. o działaniach samorządu, kołach zainteresowań, stroju szkolnym i bluzach z logo I LO, konkursach, szkolnym wolontariacie... Również ,,mat-fizy", ,,biol-chemy", ,,humany", ,,dwujęzyczni" zaprezentowali swoje profile. Wśród nich znaleźli się absolwenci niektórych gimnazjów. Z własnej perspektywy zwrócili uwagę na elementy charakterystyczne dla klas, w których się uczą. Zaprezentowany został też filmik promujący szkołę.

Po oficjalnej części gimnazjaliści w grupach udawali się, pod opieką naszych uczniów, na przygotowane dla nich aktywne zajęcia z różnych przedmiotów. Mogli się na nich poczuć już jak licealiści :) Do tego zwiedzali szkołę, byli w obserwatorium astronomicznym, w bibliotece, w Szkolnym Ośrodku Kariery. Od doradcy zawodowego dowiedzieli się m.in. o stałej współpracy z uczelniami, ułatwiającej podejmowanie dalszych decyzji edukacyjno - zawodowych i na sportowo kończyli wizytację w szkole.

Pierwszego dnia, w ramach ,,Tygodnia dla gimnazjalistów ", gościliśmy w szkole grupy z: Sierakowic, Tuchlina, Kamienicy Królewskiej, Gowidlina, Staniszewa.

W drugim i w trzecim dniu przybyły kolejne grupy z gimnazjów: z Goręczyna, Somonina, Kiełpina, Mściszewic nr 2 w Kartuzach, Chmielna, Szopy, Sulęczyna, Klukowej Huty, Stężycy. Za nami kolejne pokazy, prezentacje i zajęcia w ramach ,,Tygodnia dla gimnazjalistów". Było bardzo ciekawie, aktywnie, inspirująco...

W czwartek naszą szkołę, czyli I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. H. Derdowskiego w Kartuzach, poznawali gimnazjaliści z: Przodkowa, z Gimnazjum nr 1 w Kartuzach oraz dwie uczennice spoza powiatu kartuskiego.

W ostatnim dniu ,,Tygodnia dla gimnazjalistów" gościliśmy w I LO młodzież z Gimnazjum Katolickiego w Kartuzach oraz z Gimnazjum w Żukowie. Prezentacje, pokazy, aktywne zajęcia i jakże miłe spotkania i rozmowy naszych uczniów - absolwentów tych szkół z młodszymi kolegami i nauczycielami zamknęły nasze inicjatywy promocyjne. Mamy nadzieję, iż taka forma spotkań podoba się przyszłym uczniom szkół średnich.

 

zdjęcia dostępne w galerii