Doradztwo zawodowe

Doradztwo zawodowe jest w szkole realizowane od 2005 roku, kiedy to po wygraniu grantu w konkursie Ministerstwa Gospodarki i Pracy prowadzonego przez Pomorską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy w Gdańsku powstał Szkolny Ośrodek Kariery. Został otwarty jako pierwszy w powiecie kartuskim.

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego

To ogół działań podejmowanych przez szkołę, których celem jest wspieranie uczniów w świadomym i samodzielnym planowaniu kariery oraz podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych uwzględniających znajomość własnych zasobów, a także informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.

Zapis o Wewnątrzszkolnym Systemie Doradztwa Zawodowego znajduje się w  Statucie szkoły.  Na jego realizację składa się:           - praca zespołu ds. doradztwa zawodowego, w skład którego wchodzą: doradcy zawodowi, pedagog, psycholog,                                   - praca nauczycieli, wychowawców, bibliotekarzy, specjalistów, którzy  realizują treści z zakresu doradztwa zawodowego na lekcjach przedmiotowych, godzinach wychowawczych, przez podejmowane działania.

W corocznym  programie uwzględnia się cztery obszary, które wyznaczają treści programowe doradztwa zawodowego wskazane w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego.

1. Poznawanie własnych zasobów
  2. Świat zawodów i rynek pracy
  3. Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie
  4. Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych

Przykładowe działania:

• konsultacje indywidualne z doradcą zawodowym
  • zajęcia we wszystkich klasach z doradcą zawodowym
  • treści z zakresu doradztwa zawodowego podejmowane na lekcjach przedmiotowych, godzinach wychowawczych
  • spotkania z przedstawicielami różnych zawodów oraz kierunków studiów
  • wyjazdy na uczelnie - udział w wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach
  • coroczne Powiatowe Targi ,,Nauka-Praca-Kariera” z udziałem przedstawicieli uczelni, szkół policealnych, instytucji rynku pracy

Podczas konsultacji indywidualnych z doradcą zawodowym można liczyć na pomoc w m.in. takich obszarach, jak:

• planowanie dalszej edukacji
  • tworzenie dokumentów aplikacyjnych
  • przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej
  • samopoznanie, autoprezentacja
  • poznanie świata zawodów
  • korzystanie z różnych źródeł informacji o edukacji i rynku pracy.

Materiały:

• informatory wyższych uczelni
  • informatory o zawodach
  • multimedialne programy komputerowe, testy
  • fachowa literatura
  • dostęp do tematycznych stron internetowych

Droga uczennico, drogi uczniu!

Jeśli masz pytania dotyczące wyboru dalszej drogi edukacyjnej, zawodowej – nie zwlekaj! Przyjdź do doradcy zawodowego na indywidualne konsultacje, by znaleźć odpowiedzi!

Doradcy zawodowi: Magdalena Plichta, Zdzisław Sokół