„Uwaga - burzowo na Kaszubach”

Na Kaszubach w tym tygodniu meteorolodzy zapowiadają opady deszczu i burze. Poniedziałek, 23 kwietnia 2018r. rozpoczął się „Burzą w szklance wody” w Zespole Szkół Ogólnokształcących
w Kartuzach. To już VI edycja chemicznego konkursu powiatowego, którą koordynowała w tym roku nauczycielka chemii mgr Ewa Kowaluk. Dzięki współpracy z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych
i Starostwu Powiatowemu w Kartuzach laureatom wręczono cenne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

Lub: Ogień, dym, prawdziwa burza w Zespole Szkół Ogólnokształcących
w Kartuzach, na „Klasztornej”. Oczywiście metaforyczna, ponieważ była to „burza mózgów” na konkursie powiatowym „Burza w szklance wody”. (mi dziś brak weny… L )

Do konkursu zakwalifikowały się osoby z 5 różnych szkół powiatu kartuskiego tj.

Drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie

Drużyna z Zespołu Szkół Technicznych im. Floriana Ceynowy

w Kartuzach, ul. Mściwoja II

Drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących
w Kartuzach, ul. Wzgórze Wolności 3

Drużyna z Zespółu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie im. Józefa Wybickiego

Drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach, ul. Klasztorna 4

Uczniowie zmagali się z zadaniami teoretycznymi oraz praktycznymi. Tematyka konkursu była związana z wodą, roztworami, stężeniami. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością sprzętu laboratoryjnego oraz umiejętnością posługiwania się nim.
W zadaniach liczyły się również ich zdolności manualne oraz refleks. Uczniowie musieli poprawnie rozwiązać dziewięć różnych chemicznych zadań konkursowych.
W dziesiątym zadaniu, po prawidłowym zbadaniu odczynu roztworów za pomocą pasków wskaźnikowych i uszeregowaniu tych roztworów według malejącego pH roztworu, uczniowie zdobyli kod i klucz do sejfu z nagrodami.

Komisja konkursowa ogłosiła wyniki:

I miejsce: drużyna z I LO w Kartuzach – Adam Gackowski i Krystian Plichta

II miejsce: drużyna z ZSZiO w Kartuzach – Kaja Denis i Agata Pipka

III miejsce: drużyna z ZST w Kartuzach – Sebastian Golnau i Michał Wilczewski

Ciekawym akcentem kończącym program VI POWIATOWEGO KONKURSU CHEMICZNEGO „BURZA W SZKLANCE WODY” był pokaz ‘piorunujących” doświadczeń chemicznych. Jak to podczas burzy bywa, pełen grzmotów, ognia, wody a nawet barw tęczy. Pokaz prowadził zaproszony ekspert Pan Krystian Ogeniewski z Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Występ bardzo podobał się uczestnikom konkursu oraz zgromadzonej publiczności, gdyż uczniowie brali w nim czynny udział.

Serdeczne gratulacje dla uczestników i organizatorów konkursu!