KLASZTORNA DLA NIEPODLEGŁEJ - konkursy historyczne w I LO na Klasztornej

KLASZTORNA DLA NIEPODLEGŁEJ

- konkursy historyczne w I LO na Klasztornej

W ramach realizacji projektu „Klasztorna dla Niepodległej” wpisującego się w obchody odzyskania niepodległości przez Polskę, w I LO na Klasztornej odbyły się dwa konkursy historyczne. Przygotowały je panie Edyta Januszewska iEwa Marszałkowska - nauczycielki historii.

Pierwszy konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych oraz klas VII i VIII szkół podstawowych powiatu kartuskiego. Zakres konkursu obejmował okres od trzeciego rozbioru do 1914 roku. Konkurs miał formę testu. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek, a trzech najlepszych uczestników otrzymało cenne nagrody rzeczowe.

Uczniowie w trakcie konkursu

Zwyciężyli uczniowie z Żukowa : I miejsce- Paweł Klein , II miejsce- Marta Hirsz, III miejsce – Agnieszka Konkol.

Bardzo dobrze zaprezentowali się również uczniowie innych szkół : Szkoły Podstawowej z Gowidlina  i ZKiW z Brodnicy Górnej .

Uczniowie zapoznali się również z ofertą edukacyjną szkoły.

Wszyscy uczestnicy konkursu z opiekunami i organizatorami

Drugi konkurs „Walka o Niepodległą. Ni z tego , ni z owego  wyszła Polska na pierwszego”  skierowany był do uczniów I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi na Klasztornej.  Zakres konkursu obejmował  lata 1914-1922, a więc okres walk Polaków o niepodległość w czasie  I wojny światowej, walkę o granice II Rzeczypospolitej i tworzenie się zrębów państwowości polskiej.  W  konkursie  uczestniczyło dziesięć trzyosobowych drużyn. Główną nagrodą dla I i II drużyny była patriotyczna wycieczka do Poznania. Inni uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe.

Pierwsze dwa miejsca zajęli uczniowie klasy IIIa . Zwycięską drużynę tworzyli : Marta Goluch, Roksana Rybakowska i Patryk Kąkol, drugie miejsce zajęli : Zofia Hinca, Łucja Gollnau, Weronika Płotka. III miejsce drużyna z IIc : Agnieszka Blok, Bartosz Gleinert i Jakub Sadowski.