,,Sezonowa kuchnia zdrowia"

Z jakiego powodu warto sięgać po sezonowe warzywa i owoce? Co to znaczy, aby jeść kolorowo? Jakie potrawy można obecnie przygotować z sezonowych produktów? Odpowiedzi na te i na inne jeszcze pytania znajdują się w nagraniu webinaru, „Sezonowa kuchnia zdrowia".

Jest on częścią projektu pod tytułem „Proste kroki do zdrowszego odżywiania”, współfinansowanego przez Powiat Kartuski, a realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Klasztorna”, działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kartuzach.
Projekt dotyczy kształtowania prawidłowych postaw w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych m.in. otyłości poprzez zdrowsze odżywianie.

W obecnych czasach możemy jeść to co chcemy, ile i kiedy chcemy. Zimą mniej już dziwi widok truskawek. Jednak to jedzenie produktów w czasie ich naturalnych zbiorów przynosi najwięcej korzyści.

Wiele sezonowych warzyw i owoców to tzw. superfoods, czyli pokarmy posiadające szczególne właściwości odżywcze. Dzięki nim w naturalny sposób możemy wspierać odporność organizmu, co w okresie zimowym nabiera wyjątkowego znaczenia. Także ich kolor wiąże się z występowaniem w różnych proporcjach ważnych dla zdrowia antyoksydantów, należących do szeregu grup.

Jesień razem z minionym latem to pory roku dające największe bogactwo smaków i barw-do wyboru, do koloru. Od białego korzenia selera, czy kalafiora, poprzez żółtą paprykę, pomarańczową marchew, dynię, czerwone jabłka, czereśnie i ciemniejsze wiśnie do zielonego brokuła, wszelkich liści jak np. szpinak, sałata, rukola, jarmuż, pietruszka, kończąc na fioletowych jagodach, burakach i bakłażanie. Nic, tylko kulinarnie grać w zielone (oraz inne kolory).

Nieraz zdarza się, że widzimy na targu lub w sklepach różnych owoce i warzywa, ale nigdy po nie sięgamy, bo np. nie wiemy, co z nich przyrządzić. Podczas webinaru prezentuję proste pomysły na wykorzystanie kilku warzyw, m.in. dyni, cukinii, buraków, jarmużu, czy batatów.

I taka moja osobista refleksja – zapach pomarańczy chyba już zawsze będzie mi się kojarzył z dzieciństwem i zimowym czasem świątecznym.

Dzięki wsparciu Powiatu Kartuskiego po raz drugi w tym roku nagrałam z ramienia Stowarzyszenia webinar dotyczący zdrowego odżywiania. Na koniec czerwca ukazał się webinar „Jak odżywiać się zdrowiej?”

W ramach obecnego przedsięwzięcia zainteresowane szkoły powiatu kartuskiego otrzymają dodatkowo nagranie wideo lekcji „Zdrowa kuchnia nastolatka” – do wykorzystania podczas stacjonarnych lub zdalnych zajęć z uczniami.

Zaproponowane działania w przestrzeni wirtualnej stanowią innowację, nowatorską formę edukacji online i pozwolą na dotarcie do większej grupy ludzi.

 

Link do nagrania webinaru:
 



Koordynator Magdalena Plichta, doradca zawodowy, dietetyk