Sukcesy naukowe Szymona Drywy

 

„Każdy może być geniuszem”

Albert Eistein

Sukcesy naukowe Szymona Drywy, tegorocznego maturzysty

I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. H. Derdowskiego

w Kartuzach

Szymon Drywa zakończył naukę w klasie o profilu matematyczno – informatycznym I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. H. Derdowskiego w Kartuzach. Obecnie przygotowuje się do egzaminu maturalnego. Już w szkole podstawowej wyróżniał się wybitnymi uzdolnieniami, szerokimi zainteresowaniami, które rozwijał na „Klasztornej” pod opieką nauczyciela fizyki, Pana Mirosława Reglińskiego.

Dewizą Szymona są słowa Alberta Einsteina „Nie ma nic bardziej pięknego niż tajemnica świata.” Uczeń dzięki matematyce, fizyce, astronomii dostrzega piękno i złożoność otaczającego nas wszechświata. Prowadzi amatorskie badania Słońca i Księżyca, zgłębiając tajemnice naszej przestrzeni. Dzięki pasjom naukowym poszerza wiedzę i doskonali wiele zdolności, a nawet tworzy prace naukowe.

Efektem uzdolnień oraz twórczej wyobraźni Szymona Drywy są sukcesy w wielu dziedzinach. Szczególnie należy wymienić:

- VI miejsce w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Astronomicznego „Astrolabium”;

- udział w VI Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Słońce - Księżyc. Patrzymy w niebo okiem naukowca i artysty”, referat naukowy na temat „Plamy słoneczne nie tylko na zdjęciach”;

- udział w VII Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Ciało człowieka - fascynująca maszyneria”,  wykład naukowy na temat „Wielowymiarowa cecha głosu”;

- III miejsce w X edycji Ogólnopolskiej Olimpiady z Matematyki „Apoloniusz”;

- publikacje naukowe w czasopismach („FOTON” - czasopismo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Czasopismo Studenckie Koła naukowego Uniwersytetu Warszawskiego, czasopismo anglojęzyczne Politechniki Rzeszowskiej "AITEE");

- umieszczenie informacji o uczniu i jego artykułach naukowych na stronie ORCID (organizacja z siedzibą w Stanach Zjednoczonych kierowana przez L. L. Haaka); dane osobowe Szymona i jego tytuły referatów znalazły się wśród informacji o osiągnięciach światowej klasy naukowców;

- dwutygodniowy wyjazd edukacyjny do Włoch „Astrotrip. Śladami Mikołaja Kopernika” sponsorowany przez Uniwersytet Jagielloński (nagroda za osiągnięcia naukowe).

Każda z wybranych przez Szymona dróg jest niezwykle odkrywcza i ciekawa. W przyszłości uczeń pragnie podjąć studia na Politechnice Gdańskiej, by spełniać kolejne marzenia.

 

65dca89d 09da 4424 a8e1 e12daf75258f
78a8e74c aa37 48bf 83e4 a2d5dce43c20
b220c6a6 2d7f 4400 885a 60780b2b6078
f9636451 8334 48be a67c 82b4d853edb3
bf463a9c acfe 48eb b3e9 2948e685bd11