Wyjazd uczniów na warsztaty Uniwersytetu Gdańskiego

18 listopada 2016 grupa uczniów z klas 3e, 2c, oraz 2f wzięła udział w warsztatach i prezentacji  kierunku studiów - informatyka i ekonometria na Wydziale  Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Uczniowie mogli zwiedzić budynek wydziału i pracownie. Dziekan, prof. Krzysztof Najman zapoznał uczniów z działalnością Wydziału Zarządzania, kierunkami kształcenia, przedmiotami, tokiem studiów oraz perspektywami zatrudnienia po studiach.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach  prowadzonych przez dr Sabinę Nowak w pracowni komputerowej oraz prowadzonych przez prof. Krzysztofa Najmana w auli wydziału.

Podczas tych zajęć mogli poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę związaną z informatyką i jej zastosowaniami. Informatyka to  nie tylko  przedmiot kształcący specjalistów w zakresie przygotowania oprogramowania i wdrożenia jego obsługi, ale przede wszystkim przygotowujący ekspertów w zakresie ochrony, przechowywania i przetwarzania danych z różnych dziedzin. Narzędzia informatyczne i matematyczne są podstawą  ekonometrii, czyli pomocniczej nauki w dziedzinie ekonomii, zajmującej się analizą danych dotyczących  życia społecznego, polityki gospodarczej państwa i korporacji, różnego typu przedsiębiorstw, instytucji finansowych i urzędów. Na podstawie badań ekonometrycznych budowane są modele ekonometryczne o zróżnicowanej ilości zmiennych, służące przewidywaniu procesów ekonomicznych. Przykładem może być rynek motoryzacyjny korzystający z badań dotyczących zapotrzebowania na określone marki pojazdów przez różne grupy społeczne, a także rynek ubezpieczeń pojazdów, gdzie między innymi bada się wpływ  kolorystyki samochodów oraz wieku kierowców na ich wypadkowość.

Pracownicy naukowi kierunku informatyka i ekonometria w swej  pracy badawczej weryfikują podstawowe hipotezy stawiane na gruncie teorii ekonomii i finansów w ramach badań nad rynkiem finansowym w Polsce i na świecie oraz zajmują się modelowaniem i prognozowaniem koniunktury gospodarczej, równowagi i wzrostu gospodarczego.  

Szczególna rola w budowaniu modeli ekonometrycznych przypada  analizie matematycznej i rachunkowi prawdopodobieństwa. Matematyka w formie statystyki, analizy matematycznej i algebry jest podstawowym przedmiotem na pierwszych latach studiów kierunku informatyka i ekonometria. W celu analizy danych ze źródeł z całego świata ważna jest także dobra znajomość języków obcych. Absolwenci kierunku znajdują zatrudnienie jako analitycy biznesowi, analitycy i konsultanci bankowi, rynku kapitałowego, specjaliści w dziedzinie ryzyka finansowego,. informacji zarządczej i menedżerowie.