Relacja z meczy matematycznych

Prowincja też może!

Pomorskie mecze matematyczne to nowoczesna forma konkursu zrzeszająca najlepszych matematyków z naszego województwa. Rozgrywki  polegają na drużynowym rozwiązywaniu niestandardowych zadań, indywidualnej prezentacji wyników oraz analizie i ocenie rozwiązań przeciwników. Zwycięstwo w grze zależy nie tylko od wiedzy matematycznej, lecz również od umiejętności przekazania rozwiązania przez prelegenta. Jest to o tyle trudne, gdyż podczas prezentacji przeciwnik szuka każdego błędu, aby zdobyć cenne punkty za ich wytknięcie. Niejednokrotnie uczestnikom puszczały nerwy skutkujące kłótnią czy też wymianą ripost. Bardzo ważnym aspektem jest obranie właściwej strategii. Odpowiednia oraz dobrze zagrana może poprowadzić drużynę do zwycięstwa. Pomorskie mecze matematyczne to  ciekawa forma konkursu, w której można poczuć adrenalinę podczas rozwiazywania zadań matematycznych.

Nasze liceum zostało przydzielone do grupy, w której skład wchodziły zarazem najlepsze technikum
i liceum w Gdańsku. W tej grupie uzyskaliśmy miano dawcy punktów. Jednak realia okazały się zgoła inne. Pierwszy mecz rozegraliśmy 15 listopada 2016r. z III LO w Gdańsku tzw. Topolówką. Walka była wyrównana do samego końca. Zwycięzca nie był jednoznaczny. Ostatecznie po jednej błędnej decyzji strategicznej, szala zwycięstwa przechyliła się na stronę faworyta. Formalnie odnieśliśmy porażkę, lecz mentalnie wróciliśmy z innym wrażeniem.

Drugi mecz odbył się 7 grudnia 2016r., w roli gospodarza przyjęliśmy elitę matematyczną  z Technikum Łączności w Gdańsku. Kolejny bardzo wyrównany mecz, szliśmy,, łeb w łeb”. Tym razem użyta przez nas strategia nie zawiodła. Już na samym początku zyskaliśmy jednopunktową przewagę i nie oddaliśmy jej do końca rozgrywki. Mecz zakończył się wynikiem 39:38.  No  i zwyciężyliśmy!

Z góry skazani na porażkę w pojedynku z głównymi faworytami do zwycięstwa potrafiliśmy przysporzyć sporo kłopotów naszym rywalom. Dowiedliśmy, że My, uczniowie Klasztornej, wbrew powszechnym opiniom, nie odbiegamy w żadnym stopniu przeciwnikom z Trójmiasta! Aby osiągnąć sukces trzeba mieć wyselekcjonowaną drużynę, dobrych trenerów oraz przemyślaną taktykę. Wyniki rozegranych meczy świadczą o tym, że w naszej szkole mamy ten potencjał, przez co możemy walczyć nawet z najlepszymi. Na drodze do sukcesu jedynymi ograniczeniami są często nieuzasadnione prowincjonalne kompleksy.

Kapitan drużyny
Dawid Krefta