Zjazd Absolwentów I LO Kartuzy 2017

Kilkaset osób - absolwentów, pracowników i sympatyków szkoły przybyło w sobotę na uroczystości z okazji 90-lecia istnienia Gimnazjum i I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Klasztornej w Kartuzach. Oficjalna część jubileuszowych obchodów upłynęła pod znakiem gratulacji, podziękowań, życzeń i spotkań po latach. Licznie przybyli absolwenci wieczorem wezmą udział w wielkim balu w Kartuskim Centrum Kultury.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęto od mszy św. kartuskiej kolegiacie. Po niej uczestnicy obchodów przemaszerowali pod budynek szkoły przy ul. Klasztornej, gdzie dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej byłego dyrektora szkoły - Teodora Elasa, nadano też jego imię parkowi, który znajduje się na przeciw szkoły.

- Jako nauczyciel i dyrektor dał się poznać jako wspaniały człowiek i wielki przyjaciel młodzieży. Pan Teodor miał fenomenalną pamięć - znał wszystkich uczniów, bez problemu odróżniał twarze i nazywał każdego po imieniu. Dbał o wychowanków, starał się o stypendia dla najuboższych, wstawiał się za mniej zdolnymi do sroższych nauczycieli. Dla grona pedagogicznego był wielkim autorytetem, zawsze służył radą i doświadczeniem. "Carpe diem" - "Chwytaj dzień" - ta myśl stanowiła motto życiowe pana profesora. Optymizm i radość życia towarzyszyły mu do końca, nawet w czasie ciężkiej i długiej choroby. Nie zapomnimy tego, co zrobił dla szkoły, Kartuz oraz Kaszub - przypomniał sylwetkę i życiorys profesora Benedykt Bela,przewodniczący samorządu szkolnego I LO.

Odsłonięcia tablicy wspólnie z dyrekcją szkoły i przedstawicielami władz samorządowych dokonali inicjatorzy i fundatorzy pamiątkowej tablicy - Gustaw Czartoryski i Małgorzata Chistowska.

Na jubileuszowe uroczystości przybyły setki byłych absolwentów I LO, a także parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, byli nauczyciele i sympatycy szkoły. Wśród absolwentów była m.in. aktorka Danuta Stenka.

Tradycyjnie jubileusz był okazją do przypomnienia historii szkoły. 1 września 1927 roku naukę w Gimnazjum przy ul. Klasztornej rozpoczęło 120 uczniów, do 1939 roku ukończyło je łącznie 94 absolwentów, natomiast przez cały okres funkcjonowania tej placówki łącznie 258 ( do 1948 r.). I Liceum Ogólnokształcące, które rozpoczęło działalność w 1945 roku dotąd ukończyło ponad dziewięć tysięcy osób.

- Nasz ogólniak osiągnął sędziwy wiek - 90 lat. Jubileusz ten to bardzo ważna chwila dla nas wszystkich, to okazja do wspomnień, które chociaż minęły na zawsze zostaną w naszej pamięci. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. O naszej szkole można mówić wiele i długo. Na przestrzeni lat zmieniała swoje oblicze, swoją strukturę, w istocie jednak pozostała taka sama. Jest nie tylko ważną, nieodzowną częścią lokalnej rzeczywistości, ale i częścią naszego życia. Szkoła na Klasztornej nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, zawsze - zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i rodziców, nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności i serce. Dzięki entuzjazmowi, zaangażowaniu udało się stworzyć naszą szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj - przyjazną, kolorową, otwartą na nowe wyzwania - podkreślała Maria Mejer-Kobiela, dyrektor szkoły.

Wyjątkowymi uczestnikami obchodów byli najstarsi absolwenci szkoły, którzy maturę zdawali przed 65 laty - w 1952 roku - Tadeusz Fischbach, Gertruda Mejer-Bladowska, Stanisław Fox, Kazimierz Knapiński
Roman Regliński, Teofil Klein i Elżbieta Kurek. Dyrektor Maria Mejer-Kobiela podziękowała im w szczególny sposób za przybycie.

Po oficjalnej części obchodów absolwenci udali się na spotkania w klasach, wieczorem natomiast w Kartuskim Centrum Kultury odbędzie się wielki bal.

źródło Kartuzy.info