,,Zachowaj młodość, ciesz się zdrowiem”

 

I Szkolny Konkurs

,,Zachowaj młodość, ciesz się zdrowiem” 14.06.2018r.

14.06.2018r. w naszej szkole odbył się finał I Szkolnego Konkursu ,,Zachowaj młodość, ciesz się zdrowiem”. Zakwalifikowały się do niego uczennice, które w I etapie przygotowały wyróżnioną prezentację multimedialną dotycząca tematu. Organizatorem konkursu była Magdalena Plichta, doradca zawodowy, dietetyk.

Biorąc w nim udział zarówno uczestnicy, jak i uczniowie, który przyglądali się wystąpieniom finałowym (kl. Ia, Ig, IIb, IIe) dowiedzieli się więcej o negatywnym wpływie nadmiaru wolnych rodników na organizm człowieka, który spowodowany takimi czynnikami, jak m.in. zła dieta, mała aktywność fizyczna, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, stres, zanieczyszczenie środowiska – doprowadzają one do stresu oksydacyjnego, a w konsekwencji do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. rak, cukrzyca, miażdżyca, choroba Alzheimera, otyłość. Uczniowie poznali też mechanizmy wspierające naturalną obronę organizmu w walce z nadmiarem wolnych rodników, na którą składają się antyoksydanty (przeciwutleniacze). To związki chemiczne zawarte gównie w owocach, warzywach, orzechach, olejach i mają zdolność neutralizowania wolnych rodników. Okazuje się, że dieta bogata w antyoksydanty stanowi profilaktykę wielu chorób cywilizacyjnych. Młodzież dowiedziała się, w jakich produktach jest ich najwięcej. Wszystko dla zachowania jak najdłużej młodości i zdrowia. Stawiamy na profilaktykę! Dbamy o zdrowie, bo mamy je tylko jedno!

Wyniki:

I miejsce Aleksandra Jutrzenka – Trzebiatowska kl. IIe

II miejsce Weronika Plichta kl. Ig

III miejsce Jagoda Potrac kl. IId