„Kulturalna młodzież "– czy starsza czy licealna młodzież zawsze kulturalna

ZAKOŃCZENIE I POSUMOWANIE
łączonego projektu
Polsko-niemieckiej wymiany młodzieży „Miejsca pamięci” w Schwarzenbek pod Hamburgiem
oraz
„Kulturalna młodzież – czy starsza czy licealna młodzież zawsze kulturalna
Kwiecień-październik 2019r.

Kilkuletnia współpraca I LO z partnerską szkołą Europaschule Gymnasium Schwarzenbek pod Hamburgiem oraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku zaoowocowała stworzeniem projektu „Kulturalna młodzież – czy starsza czy licealna, młodzież zawsze kulturalna”, który trwał od kwietnia do października i właśnie dobiega końca. Projekt był zintegrowanym działaniem na rzecz zarówno społeczności szkolnej I LO, jak i spotykających się w murach tej placówki słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W swym założeniu był on szeroko pojętą wymianą doświadczeń młodzieży – tej nastoletniej i tej trochę starszej, a także wielokulturową i wielopokoleniową wymianą polsko-niemiecką. Miał także na celu umożliwienie uczestnikom projektu wzięcia udziału w różnych przedsięwzięciach kulturalnych. Jego beneficjenci wzięli udział między innymi w seansie filmowy w Klubie studenckim Żak w Gdańsku, gdzie mogli obejrzeć nagrodzony w tym roku Złotą Palmą w Cannes koreański komediodramat „Paraside” oraz uczestniczyć w prapremierze „Karmanioli – CZYLI OD SASA DO LASA”, wystawianej na deskach Teatru Wybrzeże.
Była to prawdziwa uczta dla ducha. Uczestnicy projektu mieli niebywałą okazję obcować z różnymi formami kultury, takimi jak teatr, opera, wystawy malarskie czy film. Niezwykle ciekawe dla odbiorcy, zarówno starszego, jak i młodszego były spotkania poprzedzające udział w spektaklach – z ludźmi pracującymi podczas ich realizacji, takimi jak montażyści, technicy, muzycy, inspicjenci, czy aktorzy. Bardzo ważnym aspektem było również poruszenie, podczas warsztatów poprowadzonych przez Fundację Legalna Kultura, tematu legalnego korzystania z dostępnych w Internecie dóbr kultury,

 

kulturalna młod...
kulturalna młodzież 2019
kulturalna młod...
kulturalna młodzież 2019
kulturalna młod...
kulturalna młodzież 2019
kulturalna młod...
kulturalna młodzież 2019
kulturalna młod...
kulturalna młodzież 2019
kulturalna młod...
kulturalna młodzież 2019
kulturalna młod...
kulturalna młodzież 2019
kulturalna młod...
kulturalna młodzież 2019
kulturalna młod...
kulturalna młodzież 2019
kulturalna młod...
kulturalna młodzież 2019
kulturalna młod...
kulturalna młodzież 2019
kulturalna młod...
kulturalna młodzież 2019
kulturalna młod...
kulturalna młodzież 2019
kulturalna młod...
kulturalna młodzież 2019


Jednym z punktów projektu był również pobytu w rodzinach z partnerskiej szkoły Europaschule Gymnasium Schwarzenbek pod Hamburgiem. 20 uczniów klas drugich zwiedziło Bundestag i spotkało się z posłanką Niną Scheer, wraz ze swoimi niemieckimi partnerami brało udział w wykładach dotyczących miejsc pamięci o zbrodniach z okresu narodowego socjalizmu w Niemczech, zwiedzając Neuengamme i Bergen-Belsen oraz podziwiała najważniejsze zabytki Hamburga i okolic. Tydzień spędzony w rodzinach swoich rówieśników z Niemiec zaowocował również zwiększeniem kompetencji językowych, a także lepszym zrozumieniem naszej wspólnej polsko-niemieckiej historii. Podczas wielu integracyjnych zajęć grupowych, takich jak chociażby jazda drezyną, 6-osobowym rowerem, czy łodzią wokół wyspy katedralnej w Ratzeburgu, młodzież mogła się lepiej poznać i zaprzyjaźnić. Już w kwietniu 2020 roku czeka ich ponowne spotkanie, tym razem u nas w Kartuzach.
Projekt Kulturalna młodzież umożliwił nie tylko obcowanie z różnymi formami kultury, zwiedzenie teatru, czy opery od kulis, ale także dał szansę zarówno starszym, jak i młodszym, a także partnerom z Polski i Niemiec, na porównanie swoich doświadczeń i ubogacenie w ten sposób swojego postrzegania świata. Projekt ten to kolejne przedsięwzięcie I Liceum Ogólnokształcące w Kartuzach, które za cel obiera sobie integrację, aktywizację i rozwoju nie tylko bezpośrednich uczestników projektu, ale także, poprzez otwarte spotkania i wykłady, staje się miejscem promującym zainteresowanie młodzieży kulturą, aktywność społeczną osób starszych, a także podnoszącym świadomość i wrażliwość społeczną w środowisku lokalnym.
Projekt jest rozszerzeniem i kontynuacją poprzednich, organizowanych przez I LO, projektów związanych z wymianą polsko-niemiecką oraz aktywizacją osób starszych, współfinansowanych przez Zarząd Powiatu Kartuskiego oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Emilia Leszkowska
(koordynator projektu, nauczyciel języków obcych)