Sukces Szymona Drywy podczas VI Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej

 

Sukces Szymona Drywy

podczas VI Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej

pod hasłem „Słońce, Księżyc – spójrzmy w niebo okiem naukowca lub artysty”

            Szymon Drywa - uczeń kl. III c o profilu matematyczno-informatycznym w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” 26 listopada 2022 r. wziął udział w VI Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej pod hasłem „Słońce, Księżyc – spójrzmy w niebo okiem naukowca lub artysty”. Ten interdyscyplinarny temat zainteresował ponad 300 uczestników przybyłych z całego województwa.

            Szymon Drywa zaprezentował swoje obserwacje naukowe podczas tematycznego panel z fizyki. Opowiedział m.in. o ciekawostkach na temat ciała niebieskiego –Słońca i zjawiskach, występujących na jego powierzchni.. Wystąpienie bardzo zainteresowało naukowców Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej. Uczniowi zaproponowano publikację w naukowym czasopiśmie „FOTON” Uniwersytetu Jagiellońskiego. Natomiast organizatorzy UG przygotowują monografię pokonferencyjną, zawierającą najlepsze artykuły uczniów (w tym wystąpienie Szymona Drywy), która ukaże się w 2023 r.

            Warto zaznaczyć, że uczeń kl. III I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kartuzach za swoje szczególne osiągnięcia naukowe otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów, Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Starosty Kartuskiego.

Gratulujemy!

 

Szymon Drywa stypendium marszałka
Szymon Drywa stypendium PRM
Szymon D stypendium PRM
wykład PG2